AKTUALNOŚCI

NAWIEDZENIE OBRAZU JASNOGÓRSKIEGO

W dniach 9 i 10 lipca będziemy gościć w naszej Parafii Kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Peregrynację Obrazu poprzedzą rekolekcje parafialne. Rozpoczniemy je we wtorek 5 lipca Mszą świętą o godz. 20.00. W środę, czwartek i piątek (6-8 lipca) Msze święte o godz. 10.00 i 20.00, nie będą sprawowane Msze o godz. 7.00 i 18.00. Intencja z godz. 7.00 będzie odprawiona o godz. 10.00. Apele Jasnogórskie w czasie rekolekcji o godz. 21.00. Obraz Matki Bożej powitamy w sobotę 9 lipca o godz. 17.30 na Placu Powstańców Wielkopolskich, stamtąd w procesji przejdziemy do kościoła. 

O godz. 18.00 - Msza święta powitania.
O godz. 20.00 Różaniec Święty, a o godz. 21.00 Apel Jasnogórski.
O godz. 22.00 tzw. Pasterka Maryjna, czyli Msza w intencji powołań z udziałem kapłanów pochodzących z naszej Parafii i tych, którzy w niej posługiwali.
Od godz. 23.00 do 6.00 indywidualne czuwanie. Bardzo prosimy o zapisywanie się w zakrystii na godziny czuwania, tak by Obraz w nocy nie pozostał sam.
W niedzielę o godz. 6.30 Godzinki, o godz. 7.00 Msza święta.
O godz. 9.00 Msza święta z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
O godz. 11.00 Msza święta z błogosławieństwem dla młodzieży, dzieci i matek w stanie błogosławionym. 
O godz. 16.00 Msza święta pożegnania pod przewodnictwem Księdza Biskupa, następnie Obraz uda się przed kaplicę w Nietuszkowie. Tam krótka modlitwa i przejęcie Obrazu przez Parafię pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży.
W niedzielę 10 lipca nie będą sprawowane Msze święte na filiach. 

INFORMACJE DOTYCZĄCE INTENCJI MSZALNYCH:
W czasie rekolekcji, intencje zamówione na godz. 7.00 będą odprawione o godz. 10.00, a zamówione na godz. 18.00, będą odprawione o godz. 20.00.
Intencje z filii w niedzielę 10 lipca będą odprawione w Ujściu - z Nietuszkowa i Nowej Wsi Ujskiej o godz. 9.00, a z Mirosławia o godz. 11.00. 

INSCENIZOWANA DROGA KRZYŻOWA NA KALWARII

W sobotę 9 kwietnia na Kalwarii Ujskiej odbyła się Inscenizowana Droga Krzyżowa. Została ona przygotowana przez Liturgiczną Służbę Ołtarza i Zespół Młodzieżowy z Parafii pw. św. Mikołaja w Ujściu.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się przed kościołem parafialnym, gdzie każdy otrzymał mały bochenek chleba. Symbolizował on fakt, że Chrystus pozostawił nam siebie pod postacią chleba. Było to także nawiązanie do tradycji Misterium, które dawniej co roku odbywało się w Ujściu. Następnie wszyscy ruszyli za młodymi, którzy odgrywając role Jezusa, Piłata, Maryi i innych towarzyszy Męki Pana Jezusa, wprowadzili zgromadzonych w przeżywane tajemnice. Tak jak kiedyś prowadzono Jezusa na wzgórze Golgoty, tak młodzi prowadzili uczestników inscenizacji na szczyt ujskiej Kalwarii. Kolejne odgrywane stacje były przeplatane rozważaniami oraz pieśniami.

Na koniec nabożeństwa głos zabrał ks. kan. Robert Różański, proboszcz parafii, który podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej inscenizacji, która pozwoliła wszystkim dobrze wejść w rozpoczynający się Wielki Tydzień.

Inscenizowana Droga Krzyżowa zgromadziła kilkuset wiernych z Ujścia i okolic. Została przygotowana przy wsparciu Ujskiego Domu Kultury oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ujściu. 

KRONIKA WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

W pierwszym kwartale roku 2022 sporo działo się w naszej wspólnocie. Poniżej skrótowy opis niektórych inicjatyw oraz link do zdjęć:

* w ostatnią niedzielę lutego Zespół Młodzieżowy rozprowadzał domowe wypieki. Zebrane ofiary zostały przeznaczone na ich rozwój. Ponadto zespół zorganizował dwa czuwania modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie

* w Wielkim Poście przeżywaliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne, które poprowadził ks. Andrzej Finc SDB, egzorcysta z Piły. Rekolekcje odbyły się także w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujściu oraz Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej i Mirosławiu. Poprowadziły je Siostry Serafitki z Chodzieży

* 26 lutego do grona LSO zostało włączonych trzech nowych ministrantów i trzech nowych lektorów. Razem z ministrantami na filiach LSO naszej parafii liczy 36 członków

* w marcu Liturgiczna Służba Ołtarza uczestniczyła w diecezjalnych eliminacjach Mistrzostw Polski LSO o Puchar KnC. Obie drużyny (młodsza i starsza) zajęły II miejsce, zostając wicemistrzami archidiecezji gnieźnieńskiej.

* 19 marca przeżywaliśmy uroczystość odpustową w kaplicy w Mirosławiu, której przewodniczył ks. Daniel Śliwiński SDB z Piły.

* z początkiem kwietnia ministranci rozpoczęli prace porządkowe na skarpie Kalwarii, wykorzystywanej kiedyś jako miejsca spotkań młodzieżowych i ognisk

* w nocy z 1 na 2 kwietnia odbyła się pierwsza Ujska Nocna Droga Krzyżowa, na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jej trasa liczyła 16 km po terenach wokół Ujścia. Uczestniczyło w niej ok. 80 osób.

* w V i VI niedzielę wielkiego postu ministranci i młodzież rozprowadzali domowe wypieki, ozdoby świąteczne, rękodzieła i palmy. Zebrane ofiary zostały przeznaczone na ich rozwój i przygotowanie letniego wyjazdu


UJSKA NOCNA DROGA KRZYŻOWA

Po pobraniu pliku należy go otworzyć przez Google Earth. Opis, jak to zrobić znajduje się w linku. Do obsługi na telefonie zalecamy instalację odpowiednich aplikacji (np. GPX Viewer - wtedy trzeba pobrać drugi plik [.gpx])

POŚWIĘCENIE OŁTARZA W NASZYM KOŚCIELE

Niedziela Chrztu Pańskiego dla naszej wspólnoty była bardzo wyjątkowa. Po zakończeniu kilkuletnich prac nad remontem prezbiterium i wykonaniem nowego, stałego i trwałego ołtarza, odbyła się uroczystość jego poświęcenia. Dokonał jej bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF, pochodzący z naszej parafii, który jest biskupem diecezji Morombe na Madagaskarze.

Na początku uroczystej Eucharystii, Biskupa i wszystkich zgromadzonych powitał ks. kan. Robert Różański, proboszcz parafii. W słowach powitania nawiązał do przeżywanej w tym roku 115 rocznicy konsekracji kościoła. „Uroczystość, w której dzisiaj uczestniczymy jest dopełnieniem dzieła naszych przodków, którzy przed 115 laty wybudowali tę świątynię i przygotowali ją na poświęcenie. Dokonał go bp Edward Likowski, ówczesny biskup pomocniczy poznański, późniejszy metropolita gnieźnieńsko-poznański i Prymas Polski.”

Biskup Robaszkiewicz w swojej homilii nawiązał do przeżywanego Święta Chrztu Pańskiego i wskazał na liczne powiązania między liturgią chrzcielną a liturgią poświęcenia ołtarza. „Tak, jak na chrzcie nasza głowa została polana wodą święconą, tak i ten ołtarz, na początku Mszy został pokropiony. Za chwilę ten ołtarz będzie namaszczony świętym olejem, podobnie jak i my byliśmy nim namaszczeni w momencie naszego chrztu”. Biskup wspomniał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane we Francji: „Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?” I my dzisiaj, w Ujściu, w Nietuszkowie, Nowej Wsi, Mirosławiu, Chrustowie, warto, żebyśmy zadali sobie to pytanie. Co robimy z naszym chrztem? Czy dbamy, aby chrzest przynosił w naszym życiu owoce? (…) Biskup ukazywał, że ołtarz będący centrum Eucharystii, jest miejscem, które wprost nawiązuje do Ofiary Jezusa na Krzyżu. „Każda Eucharystia uczy nas miłości. Niech każdy z nas, który uczestniczy w tej uroczystości, weźmie sobie to do serca, abyśmy byli solidarni z drugimi, abyśmy innym słowem i przykładem tę miłość okazywali”.


Po homilii i wyznaniu wiary miała miejsce litania do Wszystkich Świętych, po której Ksiądz Biskup odmówił modlitwę poświęcenia ołtarza. Następnie namaścił ołtarz Krzyżmem świętym. Po namaszczeniu z ołtarza uniósł się dym kadzidła, symbolizujący modlitwę uwielbienia Boga za dar nowego ołtarza. Następnie ołtarz został okadzony. Po przygotowaniu ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary, nastąpiło uroczyste zapalenie świec ołtarzowych od światła paschału oraz rozświetlenie całej świątyni. Po Komunii i śpiewie hymnu Ciebie Boga wysławiamy, Ksiądz Proboszcz podziękował Biskupowi za dokonanie poświęcenia oraz wszystkim, którzy przygotowali uroczystość i byli na niej obecni. Ksiądz Biskup w krótkich słowach również dziękował wspólnocie parafialnej na czele z proboszczem, dziękując za gościnę i możliwość konsekracji ołtarza w kościele, w którym sam został ochrzczony, bierzmowany i sprawował swoją Mszę prymicyjną.


Eucharystię, oprócz Księdza Biskupa i Księdza Proboszcza, koncelebrował także ks. Artur Wojczyński, najmłodszy kapłan pochodzący z Ujścia.  

Święta 2021

Czas Świąt Bożego Narodzenia i przygotowania do nich to zawsze czas intensywny i bogaty. W czasie przedświątecznym odbyły się spotkania wigilijne LSO i zespołu młodzieżowego. Zespół był także odpowiedzialny za przygotowanie żłóbka w kościele. W Wigilię Bożego Narodzenia odbyły się Pasterki - najpierw na filiach, a o północy w kościele w Ujściu. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia odbyło się wspólne kolędowanie z zespołem młodzieżowym.

Odpust parafialny

6 grudnia to dla naszej wspólnoty dzień odpustu parafialnego. Dlatego w poniedziałek 6 grudnia o godz. 18.00 spotkaliśmy się w naszej parafialnej świątyni na uroczystej Sumie Odpustowej, której przewodniczył bp Zygmunt Robaszkiewicz MSF. Posługuje on na co dzień jako misjonarz na Madagaskarze, a pochodzi z naszej parafii. Ksiądz Biskup w czasie homilii nawiązywał do naszego patrona wskazując, jaka postawa względem innych powinna nam przyświecać. Nawiązał także do dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej, którym po homilii pobłogosławił medaliki. Po Mszy świętej, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, Ksiądz Biskup zawierzył naszą parafię orędownictwu św. Mikołaja. Na koniec Ksiądz Proboszcz podziękował Biskupowi, wszystkim, którzy przygotowali uroczystość oraz licznie zgromadzonym parafianom. Ksiądz Biskup również wyraził swoją wdzięczność, także w języku malgaskim. Po zakończonej uroczystości zgromadzonych w kościele odwiedził św. Mikołaj, który rozdał dzieciom słodkie upominki.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości - Liturgicznej Służbie Ołtarza za piękną asystę, chórom Millenium z Ujścia i Kasztelanki z Nowej Wsi Ujskiej na czele z p. Markiem, organistą, za przygotowanie części muzycznej liturgii, Paniom Katechetkom za opiekę nad dziećmi Pierwszokomunijnymi, Panom Kościelnym i Panom Radnym, Paniom, które pomagały na plebani i wszystkim zaangażowanym.

Odpust w Nowej Wsi Ujskiej i przyjęcie nowego ministranta

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata społeczność Nowej Wsi Ujskiej przeżywała swój odpust. Mszy świętej o godz. 11.30 przewodniczył ks. Witold, salezjanin. Był to czas wspólnej modlitwy za całą wioskę oraz dziękczynienia za wszystkich, którzy troszczą się o dobro lokalnej społeczności. Msza odpustowa połączona była także z uroczystością przyjęcia do grona LSO nowego ministranta - Mariusza.

Obchody Święta Niepodległości

W środę 10 listopada w czasie Mszy świętej o godz. 16.30 dziękowaliśmy Panu Bogu za dar niepodległej Ojczyzny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Ksiądz Proboszcz, a koncelebrował ks. Paweł Froelich, proboszcz z Kruszewa. We wspólnej modlitwie wzięły udział liczne delegacje na czele z Kompanią Honorową Wojska Polskiego. Po zakończonej Mszy świętej, przy pomniku Powstańca Wielkopolskiego, odbył się Apel Poległych, zakończony salwą honorową, złożeniem wieńców i pokazem fajerwerków. 

Noc Świętych 2021

W niedzielny wieczór 31 października spotkaliśmy się w naszym kościele parafialnym na wieczornym czuwaniu modlitewnym w Wigilię Wszystkich Świętych, czyli Nocy Świętych. Spotkanie, przygotowane przez młodzież wraz z ks. Rafałem składało się z trzech części. Najpierw, przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych procesyjnie weszły dzieci, przebrane za aniołów i świętych. Wniosły one ze sobą światło, które zostało rozłożone przed ołtarzem. Następnie młodzież z klas 7 i 8 przedstawiła krótką pantonimę o tym, co jest sensem naszego życia. Następnie odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez młodzież. Na zakończenie spotkania wszystkim obecnym oraz odpowiedzialnym za przygotowanie podziękował Ksiądz Proboszcz. Każdy uczestnik otrzymał także słodki upominek. Z kolei przy wyjściu z kościoła Liturgiczna Służba Ołtarza rozprowadzała krówki z cytatami świętych. Zebrane ofiary pozwolą na dalszy rozwój grupy ministranckiej oraz zagospodarowanie salki. Ministranci są bardzo wdzięczni za złożone ofiary. 

Przygotowanie Nocy Świętych stało się zaczątkiem nowego zespołu młodzieżowego, który powstał przy naszej Parafii. Mamy nadzieję, że po tak udanym debiucie, będzie się dalej rozwijał i ubogacał liturgię. 

LSO na meczu Lecha Poznań

Liturgiczna Służba Ołtarza naszej parafii w grupie 19 osób (Ujście, Mirosław, Nowa Wieś Ujska i Nietuszkowo) wraz z opiekunem ks. Rafałem udała się w sobotę 2 października na stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Kibicowali tam Lechowi Poznań, który podejmował Śląsk Wrocław. Ministranci mocno zaangażowali się w kibicowanie, a Kolejorz zwyciężył 4:0. Radości i euforii nie było końca. Wyjazd do Poznania zakończył się w McDonald's.  

XXIII Piesza Pielgrzymka Ujście - Skrzatusz

W sobotę 4 września, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka z Ujścia do Skrzatusza. Przed wyruszeniem na szlak, zgromadzonych pielgrzymów pobłogosławił Ksiądz Proboszcz. Następnie, grupa prawie 130 pątników pod przewodnictwem ks. Rafała Wojciechowskiego rozpoczęła wędrówkę ku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Trasa licząca blisko 30 kilometrów wiodła najpierw ruchliwą drogą krajową nr 11, po czym spokojniejszą trasą przez Ługi Ujskie, Stobno i Szydłowo. Nie obyło się bez tradycyjnego "chrztu" nowych pielgrzymów na czele z nowym przewodnikiem grupy. Kolejne etapy pielgrzymki wypełnione były modlitwą, śpiewami, rozmowami oraz krótkimi konferencjami przewodnika. Była także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Zmęczeni, ale szczęśliwi pielgrzymi dotarli do celu popołudniu. W samym Skrzatuszu mogli się posilić ciepłym posiłkiem oraz kawą i herbatą. Po odpoczynku, uczestniczyli we Mszy świętej wieńczącej tegoroczną pielgrzymkę, którą sprawował ks. Rafał. Uczestniczyli w niej także ich najbliżsi oraz inni parafianie, którzy z różnych względów nie mogli pieszo pielgrzymować.


W tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu pielgrzymki - niezastąpionej służbie trasy, grupie muzycznej prowadzącej śpiewy (która została okrzyknięta nazwą "The Voice of Ujście"), kierowcom, którzy wieźli zaopatrzenie na postoje oraz ciepły posiłek, sponsorom, wszystkim, którzy wsparli pielgrzymkę oraz wreszcie samym Pielgrzymom, którzy w tak wspaniałej atmosferze zmierzali razem do sanktuarium w Skrzatuszu. Bogu niech będą dzięki i już odliczamy dni do kolejnej wspólnej pielgrzymki.  

Odpust w Nietuszkowie

W Uroczystość Wniebowzięcia NMP przeżywaliśmy odpust w kaplicy w Nietuszkowie. Sumie Odpustowej przewodniczył o. Jesse Just OFM, którego gościliśmy także na tegorocznym odpuście na ujskiej Kalwarii. Po Mszy świętej i procesji odbył się tradycyjny festyn parafialny, w czasie którego można było m.in. wziąć udział w losowaniu nagród. Dochód z festynu przeznaczony będzie na spłatę należności za nowy chodnik na cmentarzu w Nietuszkowie. 

KONTAKT

Tel: 67 284 00 94 (chwilowo nieaktywny)

Tel. do Ks. Proboszcza: 693 600 995

E-mail: parafia.ujscie@gmail.com

ADRES

Parafia Rzymskokatolicka 

pw. św. Mikołaja

Pl. Wiosny Ludów 1

64-850 Ujście

Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com. Wszelkie prawa zastrzeżone 2021